sobota, 18 czerwca 2011

Cytując... Haruki Murakami, "1Q84, tom II" (7)

Tym razem postanowiłam przepisać kilka cytatów z drugiego tomu serii "1q84", której autorem jest Haruki Murakami. Wrażenia z ukończonej przed chwilą lektury zapewne jutro.


"Czas ma w sobie wielką moc całkowitego niwelowania narzuconych mu na siłę zmian..." (str. 81)

"Jeżeli nie rozumiesz bez tłumaczenia, to znaczy, że nie zrozumiesz, choćbym ci nie wiem ile tłumaczył" (str. 153)

"W mroku lepiej widać [...] Lecz jeśli pozostaje się w nim zbyt długo, trudny staje się powrót na ziemię, do świata pełnego światła. Dlatego nie można być w mroku zbyt długo" (str. 157)

"Kiedy osiąga się pewien wiek, życie staje się jedynie procesem ciągłego tracenia różnych rzeczy. Ważne rzeczy wyślizgują się jedna po drugiej z rąk i wypadają jak zęby wyłamywane z grzebienia. Ludzie, których kochamy, znikają jedni po drugich..." (str. 182)

"Bo większość ludzi nie chce prawdy, którą da się udowodnić. Tak jak pani powiedziała, w wielu przypadkach prawdzie towarzyszy silny ból. A prawie nikt nie szuka prawdy, której towarzyszy ból. Ludzie potrzebują pięknych i przyjemnych historii, które pozwolą im choć trochę poczuć, że ich istnienie ma głębszy sens. Dlatego właśnie powstają religie" (str. 194)

"Tam, gdzie jest światło, musi być cień, a tam, gdzie jest cień, musi być światło. Nie ma cienia bez światła i nie ma światła bez cienia" (str. 226)

"Nikt dokładnie nie wie, czym jest śmierć, dopóki naprawdę nie umrze" (str. 239)

środa, 15 czerwca 2011

Książki - magazyn do czytania


Wczoraj ukazał się nowy magazyn o książkach. Muszę przyznać, że jestem mile zaskoczona. Zastanawiam się tylko czy będzie to kwartalnik, czy też miesięcznik. Pierwsza informacja jakaś się pojawiła w sieci i w prasie informuje o tym, że mamy do czynienia z kwartalnikiem.

Informacja prasowa: 

„KSIĄŻKI – MAGAZYN DO CZYTANIA” I AKCJA „CZYTAMY W POLSCE”

Po co dziś czytać? Co dają nam książki? – odpowiedzi na to pytanie szukają „Gazeta Wyborcza”, „Metro” i Radio TOK FM w rozpoczętej właśnie akcji „Czytamy w Polsce”. Już dziś ukazuje się także specjalny magazyn wydany przez Agorę – „Książki. Magazyn do czytania” w całości poświęcony literaturze i dostępny tylko w formie drukowanej.

- „Czytamy w Polsce” to nie tylko akcja, to… nowy cel. Nie chcemy nudzić słusznymi hasłami,  ale przekonywać, że czytanie to nasz wspólny, społeczny, ekonomiczny, egzystencjalny interes. Że czytanie jest ważne w każdym aspekcie życia - od polityki po seks. I że książka wciąż jest najatrakcyjniejszym medium naszej komunikacji ze światem i samymi sobą  - pisze Paweł Goźliński we wstępniaku do akcji.  Mamy też nadzieję, że „Książki” nasz zupełnie nowy „Magazyn do czytania”  stanie się mocnym dowodem, że o książkach można pisać i rozmawiać równie emocjonująco, interesująco, błyskotliwie i głęboko jak o życiu”.

Akcja „Czytamy w Polsce” wystartowała wczoraj. Adam Michnik mówił w wywiadzie na łamach „Gazety Wyborczej” o książkach, które zmieniły jego  życie, a Andrzej Stasiuk - o sensie literatury. W dzisiejszej „Gazecie” wypowiadają się poeta Marcin Świetlicki („Świat bez czytania nie może mieć sensu. Pewne alkohole docenisz tylko po odpowiednich lekturach”) i socjolog Tomasz Szlendak („Człowiek oczytany ma dużo większe szanse u płci pięknej. Są na to dowody”). W kolejnych dniach pojawią się m.in. wypowiedzi Stefana Chwina, Marka Kondrata, Janusza Hartmana. W internecie powstaje specjalny serwis poświęcony akcji i magazynowi „Książki” - www.wyborcza.pl/ksiazki.

W „Metrze” przeczytać można o tym, jakie są ulubione książki światowych gwiazd, m.in. Scarlett Johansson, Jose Mourinho czy Lady Gagi. Redakcja pyta też o aktualne lektury bohaterów wszystkich tekstów - wczoraj czytelnicy dowiedzieli się m.in., że Czesław Mozil właśnie czyta „Ziemię pod jej stopami” Salmana Rushdiego, Anna Dymna - dzieła zebrane oraz biografię Czesława Miłosza, a Magda Zawadzka - jednocześnie „Zawód fotograf” Chrisa Niedenthala, „Na grobli” Eustachego Rylskiego i „Burzliwe życie tancerki” Krystyny Mazurówny. Dziennik „Metro” przygląda się także czytelniczym nawykom mieszkańców największych polskich miast - w przeprowadzonej sondzie ulicznej pytał m.in. o ulubione gatunki literackie Polaków, a także o to, czy czytają mniej niż kiedyś, a jeśli tak - to dlaczego.

W Radiu TOK FM temat czytania książek i zalet literatury jest obecny w programach autorskich i serwisach informacyjnych. Prowadzący audycje pytają też swoich gości, jakie były ich ostatnie lektury – dla przykładu wczoraj na antenie TOK FM Grzegorz Gauden polecił dwa tytuły: „Skrwawione ziemie” Timothy'ego Snydera i „Lekką przesadę” Adama Zagajewskiego, a Michał Boni przyznał, że czyta chętnie „Listy Miłosne” Paula Celana i Ingeborg Bachmann, reportaż Geerta Maka o Stambule pt. „Most” i kryminały Andrei Camilleri, a dla złapania oddechu wraca do czasów dziecięcych i sięga po książki Małgorzaty Musierowicz.

„Książki. Magazyn do czytania”  to czasopismo dla miłośników literatury i wszystkich, którzy chcą wiedzieć, co się czyta. W magazynie m.in. Janusz Rudnicki rozprawia się z kanonem lektur szkolnych, Irena Grudzińska-Gross porusza temat niedyskretnych biografii, Zadie Smith wyznaje, że nie czytuje opowiadań, Jan Gondowicz sypie cytatami z literatury zbereźnej, a Zbigniew Mikołejko pisze o showmanach nowego ateizmu. Ponadto w numerze znalazły się: fragment najnowszej prozy Michela Houellebecq’a,  tekst o fenomenie serialu „Mad Man” i o siostrzenicy Franza Kafki oraz przegląd  50 książek, które aktualnie czyta się na świecie.

Magazyn „Książki” ukazuje się na rynku we wtorek, 14 czerwca br. w nakładzie 60 tys. egz., w objętości 76 stron. Jest dostępny w samodzielnej sprzedaży w cenie 9,99 zł w punktach sprzedaży prasy i na www.kulturalnysklep.pl.

Wydanie przygotował zespół działu kultury „Gazety Wyborczej” pod kierownictwem Pawła Goźlińskiego. Szatę graficzną opracowali Piotr Stańczak i Maciej Kałkus, na okładce pojawił się stworzony specjalnie na tę okazję rysunek - portret Janusza Korczaka autorstwa Piotra Leśniaka, tworzącego m.in. ilustracje do „Vanity Fair”. 

Wydanie „Książek” i akcję „Czytamy w Polsce” wspiera kampania promocyjna prowadzona w stacjach telewizyjnych, radiu, internecie oraz w autopromocji w „Gazecie Wyborczej” i jej dodatkach, a także w dzienniku „Metro”. Kreację kampanii przygotowała agencja Bardzo, za zakup mediów odpowiadał Starlink. Działania wspierać będzie też konkurs dla użytkowników serwisu Wyborcza.pl. 

wtorek, 14 czerwca 2011

Czerwcowy Bluszcz


Czerwcowy numer Bluszcza już od jakiegoś czasu w kioskach... Dlaczego warto po niego sięgnąć? Chociażby dlatego, żeby przeczytać świetny wywiad z Kubą Wojewódzkim, który opowiada m.in. o indywidualności, autorytetach, a także o tym, jakie dzieła literatury światowej wpłynęły na to, kim jest dziś. Godny uwagi jest tekst autorstwa Joanny Bator - tym razem snuje ona rozważania na temat antyislamizmu (i nie tylko). Moją uwagę przykuły wywiady z Johnem Irvingiem, Swietłaną Aleksijewicz, Mikołajem Łozińskim oraz Wojciechem Góreckim. W tym numerze znajdziecie również ciekawy artykuł poświęcone biogramom, w których czasem forma przerasta treść, a także artykuł poświęcony Fridzie Kahlo. Polecam gorąco, bo jest co czytać :)

sobota, 4 czerwca 2011

Cytując... Monique Lange, "Paryż, ulica d'Aboukir" (6)

Przedstawiam Wam kilka cytatów znalezionych w książce, którą poleciła mi znajoma.„Człowiek uczy się kochać pokój prowadząc wojnę” (s. 13)

„Nie ma dobrej i złej strony, kiedy człowiek wierzy, że ma słuszność” (s. 26)

„Niczego nie można nauczyć się z książek. Człowiek dowiaduje się, jakie gesty ma wykonać przy pocałunku, ale jak tu w ten sposób nauczyć się całować?” (s. 27)

„Z miłością jest jak z rewolucją. Miłość powoduje miłość” (s. 29)

„Ludzie, którzy się z tobą śmieją, także pragną zapomnieć. I zawsze kiedy śmiech wygasa, uderza cię smutek ludzi, z którymi się śmiałeś” (s. 40)

„Człowiek zawsze boi się swojej pierwszej miłości. Trzeba przekonać się, jak źle nam z innymi, aby zrozumieć, jak było dobrze” (s. 45)

„Miłość nie dzieje się w czasie. Miłość to piorun. Miłość, która dzieje się w czasie, to tylko strach przed piorunem” (s. 47)

„Świat jest urządzony tak, aby można było zapomnieć, że trzeba umrzeć” (s. 121 – 122)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...