wtorek, 30 sierpnia 2011

Nowinki z Targów Książki w Katowicach1. Patronat honorowy nad Targami Książkami w Katowicach objęła Małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska.

2. Wkrótce w instytucjach będących partnerami Targów Książki w Katowicach pojawią się zakładki będące zapowiedzią Targów. Rzecz warta uwagi także i z tego powodu, iż zakładka upoważnia do kupna biletu ze zniżką.

3. Na stronie Targów Książki w Katowicach (targiksiazki.eu) pojawił się dział „Konkursy”. Zapraszamy najmłodszych do uczestnictwa do konkursie plastycznym, starszych – w konkursie prozatorskim, a wszystkich – w konkursie fotograficznym.

4. Biblioteka Śląska, podczas Targów Książki w Katowicach, zaprasza do digitalizacji zdjęć i piśmiennych pamiątek rodzinnych. Zeskanowane zdjęcia, notatki, listy wzbogacą zbiory Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

5. Podczas Targów Książki w Katowicach będzie okazja do spotkań z Autorami. Lista zaproszonych gości znajduje się na stronie (http://www.exposilesia.pl/targiksiazki/15/2/pl/) w części poświęconej „wydarzeniom towarzyszącym”.

6. Każdy, kto w zaciszu domowym pisuje poezję lub prozę, pamiętniki lub reportaże, będzie podczas Targów miał możliwość wydrukowania i oprawienia swoich tekstów.

7. Wydawcy szukający pracowników, osoby szukające pracy w wydawnictwach będą mogły wziąć udział w giełdzie pracy organizowanej podczas Targów Książki w Katowicach.


Więcej informacji już wkrótce… Zapraszamy na Targi Książki w Katowicach – pokażmy, że Czytanie jest modne!

sobota, 20 sierpnia 2011

Sierpniowy "Bluszcz"Jak ten czas szybko leci... Dopiero pisałam o lipcowym numerze, a tu kolejny, który powala na kolana. W rubryce „Człowiek bardzo kulturalny” swoje skojarzenia prezentuje Anita Lipnicka… Jak zwykle świetny tekst Joanny Bator. Nie ukrywam, że każdy tekst z rubryki „Madame Bator Fly” był kolejnym krokiem przybliżającym mnie do jej książki „Japoński wachlarz. Powroty”. I stało – książka jest już na mojej półce i nie mogę się doczekać, kiedy w końcu po nią sięgnę. Tym razem autorka rozważa rolę zwierząt w japońskiej kulturze. 

Bardzo dużo w tym numerze Czesława Miłosza – – jego miłośnicy powinni poczuć się w pełni usatysfakcjonowani po przeczytaniu rozmowy z Andrzejem Franaszkiem, autorem obszernej biografii poety wydanej w ostatnim czasie przez Wydawnictwo Znak. W numerze pojawiła się również niepublikowana dotąd rozmowa z Miłoszem, która przeprowadził Roman Kurkiewicz. A jeśli ktoś poczuje niedosyt, to odsyłam do innych publikacji, które w ostatnim czasie mnożą się jak grzyby po deszczu… 

Ponadto: rozmowa z Ugrešić i Pawłem Duninem – Wąsowiczem. Katarzyna Wajda pisze o Poli Negri, a Marta Sawicka – Danielak o hipsterach, o których ostatnio coraz więcej się mówi (niekoniecznie dobrze). Opowiadania i recenzje to stałe elementy tego pisma, które bronią się same.  

Przeglądam raz po raz „Bluszcza” i za każdym razem po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że lektura tego pisma w żadnym wypadku nie jest czasem straconym. Nie żałuję ani jednej przeczytanej strony i ciągle mi mało. Na szczęście nowy numer tuż tuż…  

wtorek, 16 sierpnia 2011

Nauka poprzez zabawę (Berta Garcia Sabatés - "Zabawa z bajkami")

Biorąc pod uwagę ilość książeczek dla dzieci, jaka aktualnie znajduje się na naszym rynku, wybranie tej odpowiedniej stanowi nie lada wyzwanie. W grę wchodzi wiele czynników – ilustracje, treść czy przesłanie, które ma czegoś nauczyć dziecko. Książką, która łączy w sobie wszystkie te elementy jest książka „Zabawa z bajkami” wydana przez Wydawnictwo Święty Wojciech.


Publikacja ta to zbiór najsłynniejszych bajek, których autorami są m.in.. Ezop czy La Fontaine. Bajki to zazwyczaj krótkie historyjki niosące przesłanie. Bardzo często ich bohaterami są zwierzęta, którym przypisuje się ludzkie cechy… Lis jest chytry; lew odważny; osioł uparty; owca niewinna, koń pracowity... To właśnie zwierzęta mają obrazować nasze zachowania w danych sytuacjach, a przez to uczyć najmłodszych tego, jak zachować się i czego unikać. Nie inaczej jest w przypadku książki Wydawnictwa Święty Wojciech, które postanowiło połączyć pożyteczne z przyjemnym – bajki, które znalazły się w publikacji i rozważania z nich płynące przepleciono projektami prac ręcznych i zabaw, które umilają czas spędzony na lekturze.


Muszę przyznać, że jest to połączenie, które idealnie trafia do najmłodszych. Dzieciaki nie lubię skupiać się za długo na jednej rzeczy, są ruchliwe i szybko się nudzą. Specjalne zadania, projekty prac, przepisy, gry i zabawy, takie jak „Ciuciubabka”, „Kto jest kim?”, „Polowanie na zająca”, to świetna odskocznia i urozmaicenie lektury, która tak szybko nie znudzi się pociechom. Wielkim plusem jest morał znajdujący się na końcu każdej historyjki – autorzy najwidoczniej wzięli sobie do serca fakt, że dziecko nie jest w stanie zapamiętać wszystkiego co przeczyta, bądź co zostanie mu przeczytane przez rodziców albo opiekunów.


Na uwagę zasługuje sposób, w jaki wydana została książka „Zabawa z bajkami” - duży format, gruby, kredowy papier, duże litery w tekście sprawiają, że dziecko sięga po książkę z ochotą, a nie z przymusu. Do tego dochodzą oryginalne ilustracje, które przykuwają uwagę. To właśnie ilustracje najbardziej spodobały się mojej trzyletniej bratanicy... Gdy pierwszy raz dostała książeczkę w swoje rączki, raz po raz wertowała ją wskazując na poszczególne zwierzaki, które były bohaterami historyjek w niej zawartych.


Polecam wszystkim tym, którzy chcą, aby ich pociechy wyniosły coś więcej z lektury.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...