poniedziałek, 31 października 2011

Wybierzmy najlepsze książki na jesień



Dziś ostatni dzień głosowania w plebiscycie na Najlepszą książkę na jesień


Warto zagłosować - do wygrania zestawy książek.
 

Co zrobić, żeby wygrać? 


- wejść na stronę konkursu  www.ksiazkanajesien.pl i oddać swój głos;

- zachęcić innych do głosowania,


- wysłać uzasadnienie swojego wyboru na podany na stronie adres e-mail,

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Targów Książki w Krakowie!

sobota, 29 października 2011

Cytując... Marcin Świetlicki - "Palenie" (9)

Pytam: dlaczego niepalący
wsiadają bez skrupułów do przedziałów
dla palących? Czemu chcą dominować? Czemu
są wiecznie urażeni?

Mój mały przyjacielu, papierosie.
Spędziłem z tobą więcej czasu niż z kimkolwiek.
Niszczmy się nawzajem, czule
zobowiązani.

Pytam: dlaczego niepalący
nie doceniają naszej samotności,
naszej niemądrej odwagi, naszego
żaru, popiołu?

środa, 26 października 2011

Subiektywny przegląd nowości i zapowiedzi

Wydawnictwo Literackie i aż trzy interesujące mnie dzienniki. 



Gustaw Herling-Grudziński - Dziennik pisany nocą t.1

"Rozmawia się w dzienniku z sobą samym, ze światem, z innymi, z Bogiem (od różnic w nacisku zależą rozmaite dzienniki). I tworzy się często rozmówców, jak tworzy się w rozmowach z nimi samego siebie" – napisał pod datą 14 listopada 1985 roku Gustaw Herling-Grudziński. Jego Dziennik pisany nocą to dzieło ponadczasowe i unikatowe; kronika epoki, pełna odniesień i komentarzy do literatury oraz sztuki, wywodów historycznych i komentarzy politycznych. Autor jawi się w niej jako mędrzec, moralista, artysta, a niekiedy surowy sędzia. Lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników pisarstwa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.



Julia Hartwig  - Dziennik

Fragmenty dziennika jednej z najwybitniejszych poetek polskich obejmujące lata 2008-2010, ale opowiadające o jej całym powojennym życiu.

Julia Hartwig sięga pamięcią wstecz aż po drugą połowę lat 40. i swój ówczesny pobyt w Paryżu na stypendium rządu francuskiego. Wspomina koncerty młodego Jehudy Menuhina i wschodzącej gwiazdy Juliette Greco, spektakle w Comédie Française, a także zadymione knajpki Dzielnicy Łacińskiej, w których można było spotkać Sartre'a czy Tzarę. Dalej opowiada o wspólnym życiu z Arturem Międzyrzeckim, podróżach (francuskich, amerykańskich, włoskich). Wraca też myślą do znajomych, kreśląc znakomite portrety wielu znanych i cenionych postaci: od Josifa Brodskiego przez Marka Edelmana po Jana Lebensteina.

Wydanie Dziennika jest jedynym w swoim rodzaju zwieńczeniem jubileuszowego roku autorki.


Witold Gombrowicz - Dziennik 1953-1969

 Dziennik Witolda Gombrowicza po raz pierwszy w jednym woluminie.

Ta edycja daje szczególną sposobność do zapoznania się z najważniejszym utworem Gombrowicza, a zarazem jednym z najwybitniejszych dzieł literatury XX wieku. To właśnie Dziennik stworzył normę powojennej polszczyzny literackiej, stał się podręcznikiem stylu bycia i stylu pisania, specyficznego humoru, tragizmu, dawał lekcję stosunku do Polski i fundamentalnych zagadnień ontologicznych. Nadal pozostaje obowiązkowym podręcznikiem ludzi prawdziwie światłych, a jednocześnie jest kluczem do wielu zagadek Gombrowiczowskiej poetyki i światopoglądu.



Znak


John Maxwell Coetzee - Obraza, eseje o cenzurze


W intrygującej teorii Coetzee'ego cenzura wyrasta z paranoicznej mentalności klasy dominującej, Kościoła bądź państwa, która ze strachu przed poczuciem utraty kontroli ucisza głos artysty. W ośmiu esejach pojawia się kwestia cenzury w różnych kontekstach - sztuki, literatury, polityki, ale i moralności. Przestrzeń, w jakiej porusza się Coetzee, jest wielowymiarowa: od pornografii i reklamy, przez pojęcie normy po oficjalne przekazy i zakodowane komunikaty, od Osipa Mandelsztama i Stalina po Aleksandra Sołżenicyna czy Zbigniewa Herberta.







René Goscinny - Przepisy Mikołajka

Mikołajek i jego koledzy są wielkimi łasuchami - i to wcale nie tylko Alcest! A teraz pokazują, że gotowanie może być ogromną frajdą. Szalone szaszłyki, trzypiętrowa kanapka, skaczący popcorn - Przepisy Mikołajka to mnóstwo smacznych i zabawnych dań dla małych i dużych.


Rodzinne gotowanie jest coraz modniejsze, a gotowanie z Mikołajkiem - to gwarancja pysznej zabawy!





Szymon Hołownia, Marcin Prokop - Bóg, kasa i rock'n'roll

Hołownia i Prokop w elektryzującej rozmowie.


Zderzenie dwóch odmiennych spojrzeń na religię, kulturę i świat mediów.
Jezus jako marketingowiec, pożytki płynące z noszenia habitu, różnica między Bogiem a idolem, urok pieniędzy i problemy z wolną wolą - to tylko niektóre wątki tej zaskakującej konfrontacji.

 




Wydawnictwo W.A.B. 

Julian Baggini  - Żuk w pudełku oraz 99 innych eksperymentów myślowych

Julian Biaggini stawia przed czytelnikiem nie lada wyzwanie. W stu krótkich historyjkach opisuje sto problemów filozoficznych, nad którymi głowią się najtęższe umysły: czy jest coś, co nie podlega wątpliwościom? Na czym polega sprawiedliwość? Jaki jest sens śmierci. Czy Bóg mógł stworzyć świat, w którym byłoby mniej cierpienia? Czy lepiej uratować kilkanaście obcych osób, czy jedną bliską? Czy można tak kogoś okraść, że ten nie poniesie straty? Co jest gorsze: zabić kogoś, czy pozwolić komuś umrzeć? Co jest lepsze: Beethoven czy befsztyk chateaubriand? Rossini czy martini? Shakespeare czy Britney Spears? Czy pod osłoną niewidzialności ujawnia się prawdziwy charakter człowieka? I czy nie lepiej byłoby wymienić polityków na superkomputery?

Każdy z epizodów w atrakcyjny i zaskakujący sposób przedstawia problem filozoficzny lub moralny i zachęca do własnych rozważań.


Michel Houellebecq  - Mapa i terytorium

Najnowsza powieść Houellebecqa, która stała się wydarzeniem, zanim trafiła do księgarń, a wkrótce po premierze została uhonorowana prestiżową Nagrodą Goncourtów oraz otrzymała wyróżnienie „Lista Goncourtów: polski wybór". Jed Martin, debiutujący artysta, odnosi olbrzymi sukces za sprawą zdjęć przedstawiających mapy, po czym powraca do swojej pierwotnej twórczości, czyli do malarstwa. Wstęp do katalogu wystawy jego obrazów ma napisać światowej sławy pisarz, Michel Houellebecq - typ niezbyt przystępny, zdecydowanie za dużo pijący i strasznie zaniedbany. Między artystami zawiązuje się nić przyjaźni. Gdy kilka lat później pisarz zostaje zamordowany, Martin decyduje się pomóc w wyjaśnieniu przerażającej zbrodni. Kolejną już powieść enfant terrible francuskiej sceny literackiej można czytać na kilku poziomach. Mapa i terytorium to oczywiście biografia fikcyjnego artysty Jeda Martina, z mocnym wątkiem kryminalnym. Ale jest to również błyskotliwa satyra społeczna - bo jak inaczej potraktować ironiczny portret paryskich środowisk artystycznych? - i traktat o ułomności relacji międzyludzkich, które tak dobrze obrazuje historia Jeda i jego ojca. Grzechem byłoby też nie wspomnieć o powracającym motywie grzejnika, czyli o zabawie pisarza z tradycją powieści francuskiej.


Katarzyna Berenika Miszczuk - Ja, anielica

Beleth, Azazel, Kleopatra i Śmierć znani z powieści Ja, diablica powracają! A to oznacza, że już nikt nie będzie się nudził.

W życiu Wiktorii ponownie zjawia się przystojny diabeł. Rozbija jej związek z Piotrem i ma nietypową prośbę - chce odzyskać swoje anielskie skrzydła. Czy dziewczynie uda się zwrócić złotookiemu Belethowi marzenia? Przed Wiktorią stają naprawdę trudne wybory - bo z jednej strony zabiegający o jej miłość śmiertelnik, a z drugiej... no właśnie, diabelnie przystojny upadły anioł. W dodatku akcja przeniesie się do nieba. A tam pojawią się kolejni bohaterowie - zabawne putta, podstępny Moroni, rodzice Wiktorii i oczywiście syn szefa, jeżdżący najnowszym maserati...

Nieprzyzwoicie zabawna książka o niebiańsko-piekielnej rzeczywistości. Do diabła - to trzeba przeczytać!
 

Muza

Haruki Murakami - 1Q84 (tom III)

W trzecim tomie tej fantastycznej powieści Murakamiego poznajemy dalsze losy Aomame i Tengo rozgrywające się w niezwykłym świecie roku 1Q84.

Ona ukrywa się przed zemstą członków sekty za zamordowanie Lidera, a on czuwa przy łóżku nieprzytomnego ojca w mieście kotów. Czy mściciele trafią na ślad Aomame? Czy Tengo rozwiąże zagadkę powietrznej poczwarki? Czy Tengo i Aomame wreszcie się spotkają? Czy wydostaną się ze świata Little People i dwóch księżyców, czy też na zawsze pozostaną w zaskakującej rzeczywistości powieści wewnątrz powieści stworzonej przez Tengo, jasnowidzącą piękność, Fukaeri? Autor w kolejnym tomie "1Q84" odpowiada na te pytania, a do dwóch przeplatających się wątków dołącza trzeci... 



Czarne 
Božidar Jezernik - Kawa

Czy picie kawy mogło uchodzić za dowód zniewieściałości? Dlaczego odmawianie współmałżonce filiżanki naparu mogło skończyć się rozwodem? Czym groziła wizyta "węszyciela kawy"? A może pierwszą wiedeńską kawiarnię tak naprawdę założył Polak? Znakomity słoweński antropolog Božidar Jezernik przygląda się roli kawy w kulturze, zgłębia tajniki jej kultu i tradycję jej picia. Barwna historia kawowych ziaren to także fascynujący przypis do historii medycyny, socjologii, prawa, ekonomii i religii. Pasjonująca lektura nie tylko dla miłośników czarnego naparu.




wtorek, 25 października 2011

Październikowy Bluszcz

Jesień robi się coraz bardziej natrętna - wiatr atakuje nas z każdej strony, a deszcz skutecznie przegania ostatnie promienie słońca...  Coraz niższa temperatura za oknem zachęca do zaszycia się w domu - najlepiej z wciągającą książką bądź interesującym magazynem. Żeby daleko nie szukać, zachęcę Was do sięgnięcia po październikowy "Bluszcz", w którym znajdziecie m.in.: 

  • świetny tekst Joanny Bator, która tym razem snuje refleksję na temat gejszy;
  • wywiad z Wojciechem Mannem
  • Marek Łuszczyna prezentuje osobę Stefana Kisielewskiego, a kilka stron dalej opisuje naszych rodzimych okularników, takich jak Mrożek czy Staszczyk; 
  • z Jackiem Żakowskim o współczesnych elitach i nowych funkcjach miasta rozmawia Agnieszka Wolny - Hamkało;
  • sylwetkę Christie nakreśla Katarzyna Wajda. 



Na tym oczywiście nie koniec, ale żeby dowiedzieć się jakie smakowite kąski przygotowała dla Was jeszcze redakcja, sami musicie sięgnąć po magazyn.

środa, 12 października 2011

W pogoni za mordercą (Donato Carrisi "Zaklinacz")

Lubię moment, gdy książka, po którą sięgam z czystego przypadku, wobec której nie mam żadnych konkretnych oczekiwań, okazuje się lekturą, której nie jestem w stanie porzucić. Tak było w przypadku powieści „Zaklinacz”, której autorem jest Donato Carrisi. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tym autorem, a to dlatego, że w jego dorobku nie ma zbyt wiele książek. Powieść, po którą sięgnęłam okazała się być wyśmienitym thrillerem wciągającym od pierwszych stron. W nocie wydawcy pojawiło się porównanie do filmów takich jak „Milczenie owiec” czy „Siedem”. Mało kiedy tego typu porównania mają pokrycie – bardzo często okazują się być jedynie chwytem marketingowym. Książka Carrisi niejednokrotnie przywołuje na myśl thrillery, które zostały docenione na całym świecie. 

Powieść Carrisi ukazuje zmagania zespołu prowadzącego dochodzenie mającego na celu schwytanie osoby odpowiedzialnej za uprowadzenie sześciu dziewczynek i zabójstwo pięciu z nich. Na czele grupy stoi doktor Goran Gavila, a pomaga mu Mila Vasquez – ekspert w odnajdywaniu zaginionych dzieci. Sadystyczny morderca ma wszystko zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach, a zabawa, jaka rozgrywa się pomiędzy nim, a zespołem sprawia, że nie możemy oderwać się od książki, która z każdym rozdziałem wciąga nas coraz bardziej w świat przypominający najgorszy koszmar o którym chcielibyśmy zapomnieć. Każde kolejne odnalezione ciało zamordowanej dziewczynki prowadzi ekipę do kolejnego zwyrodnialca, który dotąd żył w spokoju, a którego tajemnice odkrywa „Albert” – potwór, który wciąż jest o krok przed tymi, którzy go ścigają. 

Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem. Przeczytałam wiele thrillerów i powieści sensacyjnych, a mimo wszystko poczułam się zaskoczona. Powieść nie jest przewidywalna, ani schematyczna. Różni się znacząco od tych, które miałam okazję dotąd czytać. W momencie, w którym wraz z ekipą dochodzeniową zbliżamy się do poznania tajemnicy, nasze domysły trafia szlag. Zabawa w „kotka i myszkę” zaczyna się od nowa… Jest to oryginalne i zaskakujące rozwiązanie, które zmusza czytelnika do udziału w odkrywaniu tajemnicy. 

Przez cały czas mój umysł pracował na wysokich obrotach. W jednej chwili zostałam wciągnięta w świat powieści – sama nie wiem, kiedy zamieniłam się w łowcę polującego na mordercę, który dopuścił się tak okropnych zbrodni. Rzadko kiedy podczas lektury odczuwam tak ogromne napięcie, które sprawia, że wszystko wokół przestaje istnieć… Mogłaby powstać z tego całkiem niezła ekranizacja. Kto wie – może kiedyś ktoś zechce zekranizować tę powieść? Nie ukrywam, że liczę na to.

niedziela, 9 października 2011

Popieram czytanie

Dużo się ostatnio dzieje w literackim światku, co mnie bardzo cieszy... Jako, że dziś wybory, ja chciałabym Was zaprosić do udziału w akcji czytelniczej "Popieram czytanie". 




O akcji: 

Akcja „Popieram czytanie” to nowa inicjatywa mająca na celu ratowanie stale spadającego poziomu czytelnictwa w Polsce i próba zaangażowania polityków w rozwiązywanie jednego z najważniejszych problemów społecznych.

Grupa miłośników książki, blogerów, redaktorów serwisów internetowych w ramach inicjatywy “Czytam, bo lubię to” organizuje kolejną akcję promocji czytelnictwa. To przedsięwzięcie “Popieram czytanie”, do udziału w którym gorąco zapraszamy wszystkich internautów, dziennikarzy, polityków oraz wszystkich ludzi zatroskanych o losy książki i czytelnictwa.


Okaż swoje poparcie dla akcji, deklarując wzięcie udziału w wydarzeniu w serwisie Facebook.com

Sprawdź, co możesz zrobić i w jaki sposób możesz wesprzeć akcjęKLIK!


Debata…

Przedsięwzięcie rozgrywać się będzie wielotorowo. Przede wszystkim jego organizatorzy oraz partnerzy zaproszą polityków do dyskusji na temat tego, co przedstawiciele partii politycznych mogą zrobić na rzecz wsparcia czytelnictwa w Polsce. Kolejne artykuły i głosy w debacie publikowane będą we współpracujących z organizatorami mediach, a dyskusji towarzyszyć będzie szereg działań o charakterze happeningu, mających na celu zwrócenie na nią uwagi społeczeństwa i dziennikarzy. Efekty tej dyskusji – być może – staną się podstawą do stworzenia ponadpolitycznego programu wsparcia czytelnictwa, który będzie mógł zostać zrealizowany po wyborach. Być może też Internauci, którzy zapoznają się z wypowiedziami przedstawicieli poszczególnych partii na temat książki i czytelnictwa, zdecydują się kierować deklaracjami programowymi podczas deklarowania swego poparcia w dniu wyborów, 9 października 2011 roku.

…i happening

W ramach akcji zaprosimy polityków do głośnej lektury ulubionych bajek dla dzieci lub ich fragmentów. Poprosimy również o udostępnienie nagrań dźwiękowych czy nagrań video, które następnie zostaną zamieszczone w sieci i rozprzestrzeniane będą zgodnie z zasadami marketingu wirusowego. Z początkiem października zamkniemy zbieranie zgłoszeń i za pośrednictwem strony akcji w serwisie Facebook.com poprosimy Internautów o oddawanie głosów na najciekawsze filmy oraz wybranie najbardziej przyjaznego książce polityka. Polityka tego zaprosimy do odebrania symbolicznej nagrody i przeczytania ulubionej bajki podczas tegorocznych Targów Książki w Katowicach. Równolegle przygotowywane będą materiały graficzne promujące akcję, które zamieszczane będą na stronach internetowych, blogach, w serwisach i pismach literackich.

sobota, 8 października 2011

Cytując... Krystyna Kofta, "Monografia grzechów. Z dziennika 1978 - 1989" (8)

"Chciałabym bardziej kochać ludzi na co dzień. To, co piszę, samą mnie zdziwiło... Bo przecież męczę się z nadmiaru wrażliwości, a czułe uczucia zabijają mnie. Tak było, kiedy obudziły się podczas choroby mojej siostry, kiedy cierpiałam z nią i kiedy mimo moich uczuć i ciągłych myśli o niej i po intensywnych modlitwach do nikogo, ona umarła. Przestała cierpieć. Odcieleśnionej zaś nie mogę poświęcić czułości. Mogę myśleć o niej, czuć to, co dawniej czułam, ale uczuć już wzbogacić nie mogę.

Boję się więc ładować w kogoś zbyt wiele uczucia, żeby mi go nie zabrało. Chciałam użyć słowa zabrano - ale jest obrzydliwie bezosobowe. Może dlatego właściwe". 


 

Krystyna Kofta, Monografia grzechów. Z dziennika 1978 - 1989, str. 251, Warszawa 2006

piątek, 7 października 2011

Najlepsza książka na jesień - edycja 2011

Gorąco zachęcam do oddawania swoich głosów w konkursie na najlepszą książkę na jesień. Można wygrać cenne nagrody... 


O przedsięwzięciu


Tradycja wyboru najlepszych książek na kolejne pory roku znalazła już swoje stałe miejsce na polskim rynku księgarskim oraz w świadomości czytelników. Logotypy konkursów organizowanych przez wortal literacki Granice.pl w ostatnich latach stały się już rozpoznawalne, eksponowane były zarówno w sieci, jak i podczas kolejnych targów książki.


Kolejna odsłona popularnego cyklu 

W roku 2011 wybraliśmy już „Najlepsze książki na wiosnę” i „Najlepsze książki na lato”. Wspominały o nich największe polskie media – w tym choćby dziennik „Polska” czy radio RMF FM. Wyniki ogłaszaliśmy podczas najważniejszych targów branżowych. W naszych konkursach wzięło udział kilkaset tytułów, co jest dla nas powodem do niemałej dumy. Trudno się więc dziwić, że po ogromnym sukcesie cieszącego się tradycyjnie już sporym zainteresowaniem mediów konkursu „Najlepsza książka na lato”(http://ksiazkanalato.pl), w którym brało udział ponad 80 tytułów, a w głosowaniu internautów oddano ponad 20 tysięcy głosów oraz równolegle do trwającego cyklu wydarzeń „Historia zebrana” (http://historiazebrana.pl) firma W&W przystąpiła do organizacji kolejnej inicjatywy – konkursu „Najlepsza książka na jesień”, w którym nominacje poznamy podczas Targów Książki w Katowicach, a którego lista laureatów ogłoszona zostanie w czasie Targów Książki w Krakowie


Jakie książki czytamy jesienią?
Długie, jesienne wieczory, czas słoty, to okres, w którym szczególnie wiele czasu poświęcić możemy – i chcemy – na lekturę. To czas, kiedy najchętniej czytamy powieści lekkie i pogodne, powieści krzepiące i wywołujące uśmiech. To również czas, kiedy naszą uwagę przyciągają powieści naprawdę wciągające – powieści sensacyjne i kryminały. Takie właśnie książki chcemy wyróżniać w naszym konkursie. Ale jesień to także czas, gdy skupić się możemy przez chwilę na książkach nieco bardziej wymagających –  na poradnikach, książkach, które pomogą nam w codziennym życiu, które pokażą, jak zrozumieć własne dzieci, jak wychowywać je i wspierać w nauce. Jesień to też czas, gdy w Polsce wydaje się wiele książek ważnych, publikacji o wielkiej wartości literackiej – dzieł zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. To właśnie te grupy kategorii obejmuje konkurs „Najlepsza książka na jesień” 


Cel konkursu i kategorie:

Zgodnie z tradycją, celem naszego konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek w następujących kategoriach:
a) kryminał, sensacja, thriller,
b) powieści obyczajowe, romanse,
c) książki do słuchania,
d) horrory, romanse paranormalne,
e) książki dla dzieci,
f) książki dla młodzieży,
g) książki dla rodziców,
h) science fiction, fantasy,
i) perły z lamusa - albumy, publikacje historyczne, biografie,
i) proza polska,
i) proza obca.

Ze względu na szczególną popularność powieści z pogranicza fantastyki, powieści obyczajowej i romansu, powieści, których bohaterami są wampiry, strzygi, wilkołaki oraz inne stworzenia nadprzyrodzone, żyjące obok ludzi jak najbardziej współczesnych, współistniejące z nimi, zdecydowaliśmy się na wyróżnienie specjalnej kategorii obejmującej romanse paranormalne. Mamy nadzieję, że jej istnienie pozwoli wskazać najlepsze tytuły należące do tego właśnie nurtu.

Jury konkursu, ocena:

Wyboru najlepszych książek dokona profesjonalne Jury, w którego skład wejdą specjaliści, autorytety w dziedzinie literatury, krytycy literaccy i recenzenci oraz przedstawiciele wortalu Granice.pl.

Ocena zgłoszonych książek przebiegać będzie dwuetapowo. W pierwszym etapie wybrane zostaną tytuły, które otrzymają nominację do nagrody. Drugi etap zakończy się wyłonieniem zwycięzców konkursu w każdej kategorii.


Głosowanie internautów

Równolegle do oceny jury na stronie internetowej konkursu prowadzone będzie głosowanie internautów, którzy również wyróżnią najlepsze książki na długie, jesienne wieczory. Wśród internautów biorących udział w konkursie rozlosowane zostaną cenne zestawy nagród książkowych. Wyniki głosowania śledzić będzie można na żywo na stronie internetowej konkursu. Głosowanie rozpocznie się 5 października 2011.
Tytułom biorącym udział w konkursie przysługiwać będzie bardzo szeroka promocja
Konkurs skierowany jest do polskich wydawców i przyczyni się do promocji czytelnictwa w Polsce, jak również do promocji najlepszych na polskim rynku tytułów w wyżej wymienionych kategoriach.


Szczypta statystyk:

- ponad 20 tysięcy osób głosowało na Najlepsze książki na lato
- ponad 200 redakcji zamieściło informacje o konkursach
- ponad pół miliona unikalnych użytkowników zapoznało się z informacjami o przebiegu naszych konkursów.

Więcej informacji na stronie www.ksiazkanajesien.pl

czwartek, 6 października 2011

Zabawa z Biblią - Mercè Segarra

Po uroczej książce „Zabawa z bajkami” przyszedł czas na kolejną publikację wydawnictwa Święty Wojciech, a mianowicie - na „Zabawę z Biblią”. Książka ta krok po kroku ukazuje dzieciom wiarę katolicką i wszystko, co z nią związane. W przystępny i jasny sposób porusza ważne i niekoniecznie łatwe do wyjaśnienia zagadnienia.

„Zabawa z Biblią” to zbiór wydarzeń ze Starego i Nowego Testamentu. Każdemu wydarzeniu, które przedstawione jest w formie opowiastki, towarzyszy ciekawostka, projekt zabawy, przepis kulinarny, dzięki czemu lektura jest dużo ciekawsza, a przesłanie historii, którą przedstawiają autorzy, jest dużo silniejsze. Dla przykładu: historii o Adamie i Ewie towarzyszy polecenie mające na celu zachęcić dzieci do przyrządzenia pysznych owocowych szaszłyków, do przygotowania których można wykorzystać wszystkie owoce, poza tym - przez które bohaterowie opowiastki zostali wygnani z raju. Historii o Arce Noego towarzyszy zadanie polegające na zbudowaniu własnej pływającej arki.

Nauka przez zabawę? Jak najbardziej! I muszę przyznać, że to połączenie idealne – połączenie, które zmusza dziecko do myślenia, a zarazem które daje jeszcze większą przyjemność z lektury, jaka najmłodszym często kojarzy się z czymś nudnym i mało interesującym. „Zabawa z Biblią” to również przesłanie i morał, których tak bardzo brakuje dziś w wielu książeczkach dla najmłodszych. Tutaj przesłanie stawiane jest na pierwszym miejscu i zostaje wyraźnie zaznaczone. To właśnie morał płynący z opowieści uczy dziecko oszczędności, pokory, posłuszeństwa, troski o innych. Pokazuje, czym są miłość do bliźniego, przyjaźń i śmierć.

Dzięki tej serii książeczek dziecko od najmłodszych lat dowiaduje się, jakie wartości są ważne. A wszystko w prosty i przystępny sposób, dzięki czemu dziecko bez najmniejszych problemów będzie w stanie zrozumieć istotę rzeczy.

Szata graficzna jest tym, co czyni „Zabawę z Biblią” jeszcze bardziej atrakcyjną lekturą – świetne ilustracje Francesci Roviry i duży format sprawiają, że czas spędzony na lekturze tej książki to czysta przyjemność – zarówno dla rodzica, jak i dla jego pociechy.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...