środa, 21 kwietnia 2010

23 kwietnia. Światowy Dzień Książki


  
 
Trochę historii:

"Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę."

Źródło: www.swiatowydzienksiazki.pl


W Polsce Światowy Dzień Książki obchodzony jest po raz czwarty, a mimo to, mam wrażenie, że wciąż cieszy się on małym i nikłym zainteresowaniem, a przecież z roku na rok powinno być coraz lepiej.

Z okazji Światowego Dnia Książki organizowane są spotkania z autorami, konkursy z nagrodami, a także różnego rodzaju akcje, mające na celu propagowanie czytania. Mogłabym napisać - "propagowania mody na czytanie" - mogłabym, ale nie napiszę, ponieważ moim zdaniem literatura nie powinna być modna. Ona powinna po prostu być - osoby, które książki kochają, sięgną po nie tak czy siak. Nie widzę sensu, żeby kogoś do tego w jakiś sposób nakłaniać, a już na pewno nie poprzez propagowanie książki i czytania, jako czegoś modnego. 

Poniżej mały przegląd ofert skierowanych do książkomaniaków. 


Świat Książki:

Ceny specjalne w księgarniach Świata Książki od 23 do 30 kwietnia.Oferta dostępna również na stronie www.swiatksiazki.pl od 19-30 kwietnia 2010 r.  Ponadto spotkania autorskie - po szczegóły zapraszam tutaj


Empik:


3 za 2 - przy zakupie dwóch książek, trzecia, najtańsza będzie kosztowała 2 grosze. 


Merlin

Merlin się ocknął :) prawie, że w ostatniej chwili... Na ich stronie znaleźć można informacje o rabatach, które sięgają 30% i promocję "Książka za 1 grosz".


Święto książki w Gdańsku.

Exlibris Cafe wspólnie z Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku zapraszają wszystkich na prawdziwy maraton z literaturą! Zapraszam do zapoznania się z ciekawym programem - ja niestety nie skorzystam ze względu na sporą odległość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...