czwartek, 6 maja 2010

Kampania warta uwagi - Żywa Biblioteka Gdańsk 2010


 
W ten weekend w Gdańsku (8 i 9 maja 2010 roku, godz. 9 - 17) organizowana jest niesamowita (przynajmniej dla mnie) akcja, podczas której będzie można wypożyczyć Żywą Książkę. Wszystko to w ramach Żywej Biblioteki - akcji mającej na celu edukowanie ludzi o prawach człowieka.

Zainteresowani będą mogli porozmawiać przez 30 minut z wybraną przez siebie Żywą Książką - a jest w czym wybierać, bo Żywa Biblioteka udostępnia w swoich "zbiorach" takie oto tytuły:

Osoba, której udało się wyjść z bezdomności
Osoba czarnoskóra
Żyd (tylko w niedzielę)
Feministka
Muzułmanka

Były ksiądz
Arab
Gej
Lesbijka
Tatar
Działacz ekologiczny
Ateista
Weganin/Weganka
Była alkoholiczka
Rodzic dziecka z niepełnosprawnością
Przedstawiciel ruchu Straight edge

A tutaj można znaleźć regulamin Żywej Biblioteki Gdańsk 2010.

Z tego co widzę, ta akcja nie jest organizowana po raz pierwszy - dziwi mnie, że dopiero teraz się o niej dowiedziałam. Być może poprzednie edycje nie były zbyt dobrze wypromowane. Pociesza mnie fakt, że Żywa Biblioteka dociera do innych miast - mam nadzieję, że ta akcja dotrze również na Śląsk. Wręcz nie mogę się doczekać.

Po więcej informacji zapraszam na inne strony:

6 komentarzy:

 1. Oooo, ja też nie znałam tej akcji. U nas chyba takowej nie będzie, a szkoda... Ciekawe są te kategorie żywych książek.

  OdpowiedzUsuń
 2. :) Z tego co widzę, można przyłączyć się do tej akcji i zorganizować ją u siebie w mieście (http://www.zywabiblioteka.pl/index.php?site=wlacz) - ale wydaje mi się, że ma to rację bytu tylko w większych miastach, gdzie można spotkać dużo unikalnych książek :) U nas np. jest duża biblioteka, ale nie mam pewności, czy ktoś u nas chciałby to organizować. Mam nadzieję, że akcja dotrze do Katowic.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie działa ta akcja, ale nie wybrałam się jeszcze na nią. Napisali, że kierowana jest do młodzieży, więc nie poczułam się zaproszona ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmm nie wiem czy to dokładnie ta sama akcja, która miała miejsce - chyba w lutym - w moim mieście ale jeśli tak, to jest to akcja warta udziału i powtórzenia! Mam nadzieję, że i u mnie zostanie ona zorganizowana kolejny raz, tym bardziej, że cieszyła się dużym zaintereswaniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kornwalio - myślę, że powinnaś się wprosić ;)

  Moni - z tego co widziałam na zdjęciach, to było dużo chętnych do rozmów z Żywymi Książkami :) Może kiedyś dojdzie do tego, że w danym mieście, dana akcja będzie trwała dłużej albo będzie powtarzana :D Ja np. nie wyobrażam sobie wyboru z tytułów, których jest tak dużo. Skąd w ogóle jesteś?

  OdpowiedzUsuń
 6. Na południu Polski słyszałam o ŻB tylko we Wrocławiu, ale może i uda się ją kiedyś zorganizować i w innych miastach :) Zdecydowanie jest to metoda warta promocji! A i w mniejszych miastach można ją zrobić, tylko wtedy faktycznie może się zdarzyć, że trzeba będzie kilka ŻK zaprosić z innych miast. Albo dodać inne kategorie, bardziej "lokalne" ;)

  PS. Bardzo mi się podoba nagłówek Twojego bloga, ciekawe rysunki!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...