sobota, 18 czerwca 2011

Cytując... Haruki Murakami, "1Q84, tom II" (7)

Tym razem postanowiłam przepisać kilka cytatów z drugiego tomu serii "1q84", której autorem jest Haruki Murakami. Wrażenia z ukończonej przed chwilą lektury zapewne jutro.


"Czas ma w sobie wielką moc całkowitego niwelowania narzuconych mu na siłę zmian..." (str. 81)

"Jeżeli nie rozumiesz bez tłumaczenia, to znaczy, że nie zrozumiesz, choćbym ci nie wiem ile tłumaczył" (str. 153)

"W mroku lepiej widać [...] Lecz jeśli pozostaje się w nim zbyt długo, trudny staje się powrót na ziemię, do świata pełnego światła. Dlatego nie można być w mroku zbyt długo" (str. 157)

"Kiedy osiąga się pewien wiek, życie staje się jedynie procesem ciągłego tracenia różnych rzeczy. Ważne rzeczy wyślizgują się jedna po drugiej z rąk i wypadają jak zęby wyłamywane z grzebienia. Ludzie, których kochamy, znikają jedni po drugich..." (str. 182)

"Bo większość ludzi nie chce prawdy, którą da się udowodnić. Tak jak pani powiedziała, w wielu przypadkach prawdzie towarzyszy silny ból. A prawie nikt nie szuka prawdy, której towarzyszy ból. Ludzie potrzebują pięknych i przyjemnych historii, które pozwolą im choć trochę poczuć, że ich istnienie ma głębszy sens. Dlatego właśnie powstają religie" (str. 194)

"Tam, gdzie jest światło, musi być cień, a tam, gdzie jest cień, musi być światło. Nie ma cienia bez światła i nie ma światła bez cienia" (str. 226)

"Nikt dokładnie nie wie, czym jest śmierć, dopóki naprawdę nie umrze" (str. 239)

6 komentarzy:

 1. Bardzo jestem ciekawa jego książek, zdecydowanie do przeczytania!
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba zacznę zbierać fundusze na tę książkę, bo byłam w Matrasie i widziałam, że trochę kosztuje ;) Przynajmniej ta w twardej oprawie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muarkami jest idealny na soboty! Zmusza do myślenia i relaksu

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę też się rozejrzeć za tą książką, gdyż super cytaty są.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Murakamiego! Tej trylogii jeszcze nie zaczęłam, ale po tych cytatach chyba zacznę! Pierwsza część leży na półce i czeka...

  OdpowiedzUsuń
 6. Muarkami jest idealny na soboty! Zmusza do myślenia i relaksu

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...