sobota, 8 marca 2014

Cytując... (18)

„Doskonale wiadomo, że istotnym warunkiem sukcesu jest brak wiedzy o niemożliwości tego, co człowiek próbuje osiągnąć. Osoba nie zdająca sobie sprawy z szansy porażki może być kijem wepchniętym w szprychy roweru historii.” 

„Magia jednak ma w zwyczaju czekać w ukryciu niby grabie leżące w trawie.”

„Właściwie było to jedno z tych miejsc, które istnieją wyłącznie po to, żeby ktoś mógł z nich pochodzić. (...) Często upamiętnia to niewielka tablica pamiątkowa głosząca, że wbrew wszelkiemu ginekologicznemu prawdopodobieństwu ktoś bardzo sławny urodził się na ścianie.”

„Książkom była przeciwna z powodów moralnych: słyszała, że wiele z nich napisali ludzie nieżyjący, rozsądek podpowiadał zatem, że czytanie ich byłoby równie grzeszne jak nekromancja.”

„- Co to za jeden? - Nowy. Słyszeliście pewnie o nim. Podobno ma całą głowę wypełnioną mózgiem.”

„-Szanse jedne na milion - rzekła - spełniają się w dziesięciu przypadkach na dziesięć”

„Kiedy człowiek zstępuje w przepaść, jego życie zawsze zyskuje jasno określony kierunek.”

„Uczeni wyliczyli, że jest tylko jedna szansa na milion, by zaistniało coś tak całkowicie absurdalnego. Jednak magowie obliczyli, że szanse jedna na milion sprawdzają się w dziewięciu przypadkach na dziesięć.”

„Umysły zwierząt są proste, a zatem wyraźne. Zwierzęta nigdy nie marnują czasu, dzieląc doświadczenie życiowe na małe kawałeczki i myśląc o tych wszystkich kawałeczkach, które straciły. Cały zakres wszechświata wyraża się dla nich jak rzeczy, które: a) nadają się do kopulacji, b) nadają się do jedzenia, c) należy przed nimi uciekać, d) kamienie.. To uwalnia umysł od zbędnych myśli i daje konieczną bystrość wtedy, kiedy jest niezbędna. Typowe zwierzę, na przykład nigdy nie próbuje równocześnie chodzić i żuć gumy. Przeciętny człowiek natomiast bez przerwy myśli o najróżniejszych sprawach, na wszystkich poziomach, uwzględniając przy tym sugestie z dziesiątka biologicznych kalendarzy i zegarów. Są myśli, które zamierza wysłowić, myśli osobiste, myśli głębokie, myśli o myślach i cała gama myśli podświadomych. Dla telepaty ludzki umysł to zgiełk. To dworzec kolejowy, gdzie wszystkie głośniki mówią równocześnie o czym innym. To pełne pasmo fal ultrakrótkich – w dodatku niektóre stacje mają fatalną reputację, są piratami na zakazanych morzach i późną nocą odtwarzają płyty z marnymi tekstami.”

„Historia ma zwyczaj zmieniać ludzi, którzy myślą, że ją zmieniają.”

„Większość ludzi nie wystawia nosa poza własną głowę.”

„- Chcesz za nią iść na piechotę? - Hilta była wstrząśnięta. - Przecież tam są puszcze i dzikie zwierzęta! -To dobrze. Chętnie wrócę do cywilizacji.”

„Nawet zwyczajna nieznana wygódka kryje w sobie pewne zagrożenia, na przykład gniazda szerszeni, wielkie pająki, tajemnicze rzeczy szeleszczące na dachu, czy wręcz małego niedźwiedzia pogrążonego w zimowym śnie. Stał się on powodem ostrego zatwardzenia u wszystkich członków rodziny kowala dopóki nie przekonano go, że do spania lepsza jest stodoła.”

„Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą.”


1 komentarz:

  1. Książki Pratchetta- niewyczerpane źródło cytatów :).

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...