niedziela, 30 maja 2010

"Changing My Mind: Occasional Essays" Zadie Smith - nowa książka już we wrześniu

Dzisiaj Czytelnia Onetu dodała w swoim profilu na Facebooku wiadomość informującą o tym, że we wrześniu ukaże się nowa książka Zadie Smith zatytułowana "Changing My Mind: Occasional Essays". Przyznaję, że zainteresował mnie ten nius, który zapowiada z czym tym razem będziemy mieli do czynienia:

Smith pochłania książki i filmy wszystkimi swoimi wyjątkowo wyostrzonymi zmysłami. Kiedy miała 14 lat, dostała od matki powieść "Their Eyes Were Watching God" Zory Neale Hurston. Matka chciała w ten sposób uczulić Zadie na problemy wielorasowości. Lecz jak czytamy w pierwszym eseju z tego zbioru, efekt był znacznie bardziej intensywny i wywołał znacznie głębsze od zamierzonych zmiany. "Wdychałam tę książkę" – wspomina Smith. Przeczytała książkę w ciągu trzech godzin, po czym wyraziła na jej temat opinię w postaci ataku pełnego wdzięczności, ekstatycznego płaczu. Kiedy jej matka zawołała ją na obiad, zabrała z sobą książkę do stołu, nie dlatego, że zamierzała o niej dyskutować, ale dlatego, że książka sama w sobie była dla niej strawą, komunią złożoną z krwi i ciała autorki.Zwykle nie oczekujemy od krytyków tak euforycznych reakcji. Entuzjazm Smith jest niemal szokujący. Pisarka łamie zasady ustalone przez odzianych w czarne garnitury, oschłych uniwersyteckich profesorów, którzy mordują książki, poddając je wiwisekcji, redukują wiersze i powieści do tekstów do ciągów werbalnych znaków i odgrywają się na literaturze, której w skrytości ducha szczerze nienawidzą, pisząc o niej źle.

Zachęcam do przeczytania całości artykułu, który można znaleźć tutaj. Ja osobiście nie mogę doczekać się wydania tej książki.

4 komentarze:

 1. Ja Zadie Smith już zakodowałam w głowie, jako pisarkę wartą czytania. Jej "Białe zęby", które niedawno przeczytałam, to świetna książka. Ma kobieta talent do snucia opowieści. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Białych zębów" jeszcze nie czytałam. Mam nadzieję, że uda mi się nadrobić w końcu tę zaległość...

  OdpowiedzUsuń
 3. zadie smith jest zaskakująca, porywająca, pomysłowa, mądra i cały czas jeszcze bardzo młoda. Białe Zęby napisała w wieku 25 lat... Pozycja genialna inne tez super, nie mogę się doczekać września:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobra wiadomość, bo bardzo lubię jej książki, są świetnie napisane.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...