środa, 8 września 2010

Mumimądrości (Tove Jansson, Sami Malila "Mądrości Muminka")


 
W ostatnim czasie nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się bardzo oryginalna seria książeczek, w których zawarte są mądrości postaci powołanych do życia przez Tove Jansson. Seria ta ukazuje się z okazji 65. rocznicy powstania pierwszego opowiadania  o małych trollach. 

W pierwszej kolejności do księgarń trafiły "Mądrości Mamy Muminka", "Mądrości Tatusia Muminka" i "Mądrości Muminka". Pod koniec roku do kolekcji dołączą książeczki ukazujące przemyślenia Małej mi, Ryjka i Włóczykija.

Ja miałam okazję zapoznać się z mądrościami Muminka i muszę przyznać, że jestem zadowolona z efektu. Co prawda mam już swoje lata, ale po otworzeniu tej malutkiej książeczki trafiłam z powrotem do świata, który stworzyła fińska pisarka.

Na największą uwagę zasługuje forma i oprawa graficzna, dzięki której nie można przejść obojętnie obok tej serii - piękne ilustracje i format czynią z tej książeczki cudeńko, które z przyjemnością można postawić na półce. Do tego dochodzą piękne słowa, które można odnaleźć w środku - słowa, które pokazują, jak wyjątkowe postaci stworzyła Tove Jansson.

Zapraszam do lektury.

Wydawnictwo Literackie, 2010

3 komentarze:

 1. A tam :D Przyznam się! Sama ostatnio oglądałam Muminki, no mam słabość do nich! :)
  Książka urocza!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszam do łańcuszka pt "10 rzeczy, które lubię" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przy tego rodzaju wyborach cytatów zawsze obawiam się, że będą wyrwane z kontekstu.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...