czwartek, 7 października 2010

Literacka Nagroda Nobla

W tym roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Mario Vargas Llosa. Jest to pisarz dosyć dobrze znany 0 niejednokrotnie spotykałam się na Waszych blogach z recenzjami jego książek. Ja niestety wciąż wiem o nim niewiele, a świat kreowany w jego książkach wciąż pozostaję dla mnie tajemnicą, chociaż bardzo często obiecuję sobie, że to się zmieni... W tej chwili mam na półce jego powieść "Zielony dom", która czeka na swoją kolej. Mam nadzieję, że jego książki przypadną mi do gustu... Pozwolę sobie zacytować krótką notę na temat autora - dla tych, którzy nie wiedzą, co to za pisarz:

"Llosa to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autor wielu powieści, opowiadań, sztuk teatralnych i literatury faktu, publicysta i polityk. Pisać zaczął już we wczesnej młodości, a swą debiutancką powieść Miasto i psy wydał w wieku dwudziestu siedmiu lat.
Wśród jego najlepszych powieści znajdują się między innymi Rozmowa w „Katedrze”, Ciotka Julia i skryba, Kto zabił Palomina Molero?, Święto kozła, Pantaleon i wizytantki, Zielony dom

W swojej twórczości Llosa sięga do wielu gatunków i konwencji literackich, nie stroni od wątków autobiograficznych i wyrafinowanych gier z czytelnikiem. W najnowszej powieści Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki w mistrzowski sposób snuje historię niebezpiecznej miłości Ricarda do pewnej niegrzecznej dziewczynki".
Źródło: www.znak.com.pl

2 komentarze:

  1. Za każdym razem jak wspominali o tym w dzisiejszych Faktach, Wiadomościach i Wydarzeniach zalewałam się łzami przejęcia ;D Bardzo, bardzo się cieszę z wyników :)

    OdpowiedzUsuń
  2. No, krytycy pieją z zachwytu :) Ale zwykli ludzi też go chwalą od lat, więc tym bardziej chcę go poznać :)

    A co do konkursu, to wiem, że tez będziesz losować, mi też Muminek nie przypadł bardzo do serca, Tatuś rządzi, a czekam na Małą Mi :) Wiem jednak, że i on ma swoich fanów, więc niech u mnie nie stoi na półce. Jak ogłoszę zwycięzcę to chyba zareklamuję Twój konkurs przegranym, będą mieli kolejną szansę, co? ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...