czwartek, 24 marca 2011

O uczonych z przymrużeniem oka (Andrzej Kajetan Wróblewski "200 uczonych w anegdocie" księga I i II)


Jeśli lubicie anegdoty i ciekawostki z życia sławnych osób, zachęcam Was do sięgnięcia po książki Andrzeja Kajetana Wróblewskiego - „200 uczonych w anegdocie”. Zarówno pierwsza, jak i druga księga pokażą Wam, że życie uczonych nie musi być nudne. 

Informacje zawarte w biogramach prezentowanych w obu zbiorach różnią się od informacji, które można znaleźć w każdej innej encyklopedii, a które to bardzo często przemilczają wiele informacji, które są dużo bardziej interesujące, dzięki czemu czyta się je z wielką przyjemnością. Autor zbiorów zwraca uwagę na sylwetki wybitnych przedstawicieli nauk ścisłych i przyrodniczych – ich nazwiska uporządkowane zostały chronologicznie, dzięki czemu wszystko jest przejrzyste i klarowne. 

Zaletą tych książek jest różnorodność prezentowanych postaci i fakt, że można ją czytać na wyrywki, kiedy tylko mamy na to ochotę. Wróblewski stawia na jakość, a nie ilość – informacji nie jest ani za dużo, ani za mało - w sam raz, by nas zainteresować i nie zanudzić. Informacje są prawdziwe i zaczerpnięte z wiarygodnych źródeł, których wykaz znajduje się na końcu publikacji.  Zbiór prezentowany przez Wróblewskiego oparty jest na felietonach, które były publikowane od 1991 roku w miesięczniku „Wiedza i życie” w kolumnie „Uczeni w anegdocie”. Objętość owej kolumny była ograniczona, stąd też decyzja o wydaniu informacji tam publikowanych w formie książki, która rządzi się własnymi prawami i daje więcej możliwości.

2 komentarze:

  1. Ja nie wiem czemu, ale mam słabość do tego typu książek :) Interesujące i intrygujące zarazem :) a czasem też nudne:D Może to właśnie przez te skrajności :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Interesujące, oryginalne książki. Zaciekawiłaś mnie i mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane się z nimi zapoznać:)
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...