niedziela, 20 lutego 2011

To straszne...

...ale cóż poradzić. 

Z tym, że ludzie nie czytają książek, bo im się zwyczajnie nie chce, pogodziłam się jakiś czas temu... Ale żeby aż tyle osób nie było w stanie przeczytać nawet 3 stron czegokolwiek? Nie do pomyślenia. Straszne, żałosne, okropne. I myślę, że będzie coraz gorzej. Już teraz tylko krótkie i konkretne informacje trafiają do ludzi - jeszcze trochę, a zaczniemy się posługiwać samymi znaczkami, emotikonami i skrótami, bo nawet kilka słów będzie niektórym sprawiało ogromną trudność.

Tutaj możecie znaleźć krótką analizę dotyczącą stanu czytelnictwa. Odpowiedź na pytanie: "Czy w ciągu ostatniego MIESIĄCA przeczytała Pan jakiś tekst dłuższy niż 3 strony maszynopisu (o objętości dłuższego artykułu w gazecie lub na portalu internetowym, krótkiego opowiadania, rozdziału w książce, itp.)?" zwala z nóg. 

Ja osobiście nie wyobrażam sobie życia bez książek - już dawno przestałam oglądać telewizję stwierdzając, że moje życie jest spokojniejsze bez tego typu rozrywki.  Sama szerzę czytelnictwo jak tylko mogę - w gronie znajomych, bądź we własnym domu podsuwając mamie książkę, na którą skusi się od czasu do czasu. Wiadomo - każdy ma zupełnie inne podejście do książek, ale smuci mnie, że wiele osób postrzega je jako coś "męczącego" bądź jako zupełną stratę czasu. 

Pozwolę sobie wkleić obrazek znaleziony w sieci (autor: Andrzej Mleczko). Wiele w tym prawdy...


Na koniec napiszę, że nie tracę do końca nadziei - pociesza mnie fakt, że jest tyle blogów, na których ludzie dzielą się wrażeniami z przeczytanych książek, bądź portali takich jak biblioNETka, lubimyczytac, nakanapie, yesbook gdzie można znaleźć świetne recenzje i interesujące dyskusje.

16 komentarzy:

 1. na szczęście my czytamy :) a kto czyta ten żyje podwójnie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Po stażyście, który trafił do biblioteki bo nie było innych opcji - mało co mnie zdziwi. Przez wszystkie miesiące nie mógł się nadziwić, że ludzie czytają - nie był w stanie tego zrozumieć.

  Nie będę załamywać rąk nad czymś, na co nie mam wpływu. Sama czytam coraz więcej, staram się zarażać ludzi dookoła i zaszczepiać zamiłowanie do książek u mojej dwuletniej chrześnicy.

  Komiks widziałam już jakiś czas temu w "Angorze". Podejrzewam, że autorem jest Andrzej Mleczko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Im więcej czytam o tych statystykach to mi słabo. Szczególnie, że statystyki mają to do siebie, że są statystykami i gdyby się zastanowić, okazałoby się, że 80% Polaków nie zbliżyło się do książki. Aaa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Iza - ja jak czytam kilka książek w jednym momencie, to mam wrażenie, że żyję potrójnie ;) albo poczwórnie :D

  Agna - i to jest chyba najważniejsze :) samemu czerpać przyjemność, czytać jak najwięcej i zarażać tym innych jeśli się da.

  Alina - ech... Mnie też słabo. Jedynym lekiem na tę słabość jest chyba książka, po którą zaraz sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Agna - całkiem możliwe, że to Mleczko :) Dzięki za wskazówkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdy nie mam czegoś do czytania to potwornie się nudzę. Pozostaje ratunek w komputerze, ale ileż można bezsensownie w nim siedzieć? Wiem, że jestem uzależniona od książek, ale wolę takie uzależnienie niż od telewizji, gier czy tym podobnych.

  OdpowiedzUsuń
 7. Vampire - mam podobnie :) Uzależnienie na ogromną skalę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak sobie czytam Wasze komentarze i wydaje mi się, że ja jednak mało zarażam czytelnictwem. Pora to zmienić chyba i poczuć się misjonarzem :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ważne, że my czytamy :)
  Ale ta statystyka wydaje mi się lekko przesadzona.
  Przecież na pewno czytają jakieś gazety typu ,,Fakt,, lub portale ,,pudelek,,, ,,zeberka,, ;]
  W bibliotekach i księgarniach można nadal spotkać pełno osób oblegających kanapy :)
  A i pochwalę się Wrocławiem, bo widziałam pierwszą księgarnio-kawiarnio- restauracje z posiłkami wegetariańskimi, gdzie można miło spędzić czas :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Autorem obrazka na 100% jest Andrzej Mleczko. Najstraszniejsze w jego ilustracjach jest to, że wcale się nie starzeją: ten konkretny ma już dobre kilka lat...

  Mnie najbardziej smuci to, że wszyscy przyjmują te wyniki jako naturalne i nikt nie zauważa, że są kraje, w których ludzie czytają i to sporo, więc takie podejście do książek nie wynika wyłącznie z wysokiej dostępności innych rozrywek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam tak samo jak Ty- też szkoda mi czasu na telewizję, nie potrafię zasnąć bez przeczytania choćby kilku linijek jakiejkolwiek książki, znajomych zachęcam do czytania książek i sama w sumie funkcjonuję jak biblioteka :) A Mamie też podsuwam co ciekawsze pozycje. Teraz ludzie nie mają czasu na czytanie, słuchają audiobooków, a ja nie potrafię się przestawić, ja muszę mieć kontakt z papierem, czuć zapach farby drukarskiej...mmmm, czuję się jak jakiś wymierający gatunek ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ha, autorem, oczywiście, że jest Mleczko, moja koleżanka miała na ścianie kalendarz z jego rysunkami i ten był jej ulubionym.


  Hahaha, Mag, ale znajomo to brzmi, "sama funkcjonuję jak biblioteka" a moje Mamie to ja już stosy robię obok łóżka, bo co chwilę coś Jej donoszę z komunikatem "musisz przeczytać!"

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja czytam i nie jest to tylko "skrzywienie zawodowe", bo jestem bibliotekarką :) Na TV tez mam czas. I na fotografowanie. I na pisanie artykułów. I na kolekcjonowanie zakładek do książek, a co za tym idzie na wymianę z innymi kolekcjonerami. I na wiele innych pasji :) Pomimo pracy zmianowej, w weekendy, domu, normalnych codziennych obowiązków - nie wyobrażam sobie życia bez książki. Do tego stopnia, że ostatnio staram się nie wchodzić do księgarni, bo zawsze wychodzę a książkami i stos do przeczytania rośnie :) Może jednak nie jest aż tak źle z czytelnictwem? Bo wokół pełno ludzi, którzy czytają :)

  OdpowiedzUsuń
 14. te statystyki są jakieś z kosmosu. Kogo oni badają?? wezmą kilkaset osób czy tam kilka tys pierwszych lepszych to im tak wyjdzie. Wydaje mi się że sporo ludzi czyta. Wystarczy popatrzeć na blogi, biblioteki, księgarnie znów też chyba nie płaczą. Ja naprawdę nie wiem skąd oni biora te statystyki :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pani Katarzyno - :) Proszę się nie krępować :)

  Biedronka - no właśnie... To frapujące. Przecież tyle ludzi śledzi plotki i ploteczki, więc jednak coś czytają.

  Ysabell - takie obrazki są najlepsze :> Ponadczasowy przekaz czyni je wyjątkowymi...

  Mag - moja mama dziś dostała "Krew, którą nasiąkła". Mam nadzieję, że jej się spodoba. Nie czytam zbyt wiele tego typu powieści, ale jak trafię na coś mrożącego bardziej krew, to zawsze jej podrzucę :)

  Domi - Mleczko, Mleczko :) Już kilka osób go dziś wskazało :) Dzięki za informację - Tobie i innym :)

  Ewika - ja też robię cała masę innych rzeczy :) ale książki ponad wszystko. Zawsze, wszędzie i o każdej porze.

  Mary - No wiesz... Oto teoretycznie w tym chodzi ;) żeby badaniu poddać "przeciętnego" Polaka. No ale ja się w sumie nie dziwię, bo jak tak patrzę na moją czteroosobową rodzinkę to tylko ja czytam książek od groma. Brat nic, tata nic, a mama sporadycznie - pocieszam się, że woli prasę ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...